+36 70 3192462 info@gyogyitoviragok.hu

A bodzavirág, mint gyógynövény

 A bodzavirágból készült élvezeti és egészséget támogató élelmiszerek arany színű, aromás, illatos, könnyed italok vagy étkek, amelyeket mintha az erdei tündérek ihlettek volna!

Tavasszal, a nyár elején, gazdag virágú bokrokról gyűjthetjük hozzá az alapanyagot. Ismerjük meg részletesebben e vadon növő gyógynövényt!

Bodza (Sambucus nigra)

A fekete bodza fa nagyméretű bokor vagy kisebb fa, mely a pézsmaboglárkák, és azon belül a bodzafélék családjába tartozik. Országszerte jellemzően erdő, mező- és útszélek gyakori, igénytelen, cserje vagy fa növénye. A bodza ágai ívesen lehajlóak, levelei szárnyasan összetettek, szélük fogazott. A bodza virágzata bogernyős, és jellemzően május első felében kezdenek nyílni a pici, sárgás-fehér, aromás-mézes illatú virágok. Nem összetévesztendő a gyalogbodzával, amely nem bokor vagy fa alakjában nő, és virága sem kellemes illatú, vagy a vörös bodzával, mely főképp a bogyója színében különbözik tőle.

bodzavirag-fekete-bodza-fa-vadon-termo-gyogynoveny-Gyogyito-viragok-gyogynovenyes-parna-gyogytea-XI-kerulet-budapest-mez-mezes-maceralas-bodzabogyo-fitoterapia4-

Mire használjuk a bodzát?

Bogyója, levele, sőt szára is gyógyhatással bír, fogyasszuk hát a bodza minden részét egészségünk megőrzése vagy akár helyreállítása érdekében!

A fekete bodza legismertebb felhasználási területe az őszi téli évszakok meghűléses betegségeinek kezelése. Ekkor a virágját használjuk, gyógyteaként, mézként, szörpként, de akár inhalálhatunk is a főzetével. A bodzavirág tea izzaszt és tisztítja a vérünket, segít hurutos köhögés esetén, javítja az emésztést, izzasztó hatású, sőt, inhalálva a teával, hatékony ellenszere a náthának, a fülfájásnak és a rekedtségnek is. A felső légúti betegségeken túl az érrendszerre, immunrendszerre is jó hatású. A bodzavirágot májusban és júniusban gyűjthetjük, szárítva tárolhatjuk teának, de akár szörp alapanyagnak is. Beszáradási aránya 6:1, azaz 6 egység friss virágból marad 1 egység szárított.

A bodza levelét víz- és hashajtóként alkalmazza a népi gyógyászat, és enyhe fájdalomcsillapítóként is hat reumás fájdalmak esetén.

A bodzabogyóból főzött tea enyhe hashajtóként vethető be, a sötétre érett bodzabogyókból pedig flavonoidokban gazdag lekvár főzhető, amivel immunrendszerünket erősíthetjük meg. Vigyázzunk, ne fogyasszuk nyersen sem a hajtást, sem a bogyókat, ízük keserű, hányingert és hasmenést okoznak.

A bodzához számos legenda és népszokás is kapcsolódik, régóta használatos gyógyhatásáról ismert növény, de ezekről a hiedelmekről majd egyszer külön cikkben írok a Gyógyító virágok blogon.

Többet szeretnél megtudni a gyógynövényekről?

Olvasd el más írásaimat is, gyógynövények, ásványok, önismeret és Bach-virágterápia témákban!

bodzavirag-fekete-bodza-fa-vadon-termo-gyogynoveny-Gyogyito-viragok-gyogynovenyes-parna-gyogytea-XI-kerulet-budapest-mez-mezes-maceralas-bodzabogyo-fitoterapia2-

Bodzavirág méz recept

  • A bodza jótékony hatóanyagait mézben is kivonhatjuk házilag. Ezt nevezzük mézes macerálásnak. Nagy előnye az, hogy a virág értékes illóolaj tartalmát megőrzi a méz.
  • Egy évnél nem régebbi, jó minőségű, semleges ízű mézet, például akácmézet használjunk. Az üveg méz 1/5 részét leöntjük, és friss bodzavirággal töltjük fel az üveget. A virág legyen száraz, és minél inkább csak a virágokat szedjük bele, a szárakat ne.
  • Lezárjuk az üveget, és szobahőmérsékleten két hétig érleljük, időnként átforgatva az üveget, hogy a virágok jól beleázzanak.
  • Az idő leteltével leszűrjük, de benne is maradhatnak a virágok, és már fogyasztható is a bodzás gyógyméz.

Meghűlés, nátha, influenza, légúti fertőzések, torokfájás, esetén 1-1 kiskanállal vegyünk be belőle.

Bodzavirág gyógynövényes párna a pihentető alvásért

  • Illatos, nyugtató hatású gyögynövényes párna készíthető bodzavirágból és levendula virágból.
  • Mindkét virágból a már megszárított, szárukról leválasztott virágokat használjuk.
  • A párnahuzat méretétől függő mennyiségű bodza – és levendulavirággal töltjük meg lazán a párnát. Elég egy kisebb, kb. 30×20 cm-es párnát készíteni, mivel fejünk mellé, vagy akár homlokunkra téve is használhatjuk elalvás előtt.
  • Amikor már csökken a gyógynövények illata, a párna „átmasszírozásával” frissíthetjük fel. Időnként nem tűző napon, friss levegőn ki is szellőztethetjük.

Ha kicsit körülnézünk a neten, rengeteg ínyenc receptet találhatunk mind bodzavirágból, mind a bogyókból. Mindenkit bátorítok, kísérletezzen, próbáljon ki többféle receptet, mivel a bodza sokrétűen jótékony hatású vadon termő gyógynövény. Sőt, finom, édeskés ízvilágú teáját a gyermekek és olyanok, akik amúgy nem annyira szeretik a gyógyteákat, szívesen fogyasztják. Gyermekeknek hat éves kor felett adható.

Ha szeretnéd erősíteni az immunrendszered vagy meghűléses panaszokkal küzdesz, várlak a fitoterápia konzultációmon.

error: Content is protected !!