+36 70 3192462 info@gyogyitoviragok.hu

Galagonya: a szívet gyógyító vadon növő gyógynövény

A Tavasz a kiáradásról, megújulásról, az új élet keletkezéséről szól. A természet ebben az időszakban gazdagon bocsájtja rendelkezésünkre a kincseit, amennyiben figyelmesen nyomon követjük, mikor melyik gyógynövénynek érkezik az ideje. Használjuk hát ki e bőséget, és gyarapítsuk családi patikánkat egy újabb jótékony hatású, vadon növő gyógynövénnyel!

Galagonya (Crataegus)

Április közepétől kezdve, erdőszéleken, termetesebb fák között, fennsíkokon vagy cserjésekben bont virágot a galagonya. A galagonya vagy cseregalagonya egy 2-6 méter magasra növő, szúrós bokor vagy kisebb fa féle, amely a rózsafélék családjába tartozik. Hazánk tágabb környezetében, a Kárpát-medencében négyféle változata őshonos, melyekből két alfaj számít gyógyhatású növénynek: az egybibés galagonya és a cseregalagonya (kétbibés galagonya).

Virágjai fehérek, ötszirmúak, illatosak, és dús, sátoros bugavirágzatot formáznak.  Az egybibés galagonya virágjában egyetlen bibeszál található, míg a cseregalagonya virágjában kettő. A galagonya levelei szórtan helyezkednek el az ágakon, az egybibés fajta levelei végig karéjosak, egyenletesen fűrészesek. A cseregalagonya levelei csak felső részükön karéjosak, egyenetlenül fűrészesek, és mindkét oldalukon szőrösek.

A galagonya gyűjthető vadon növő gyógynövény; gyűjteni virágos hajtásvéget, a virágzás kezdetén, napos délelőttökön, a virágos hajtásvégeket kell.

Ilyenkor a bugavirágzatban még több a bimbó, és kevés kinyílt virág van. A gyűjtést végezzük erős ollóval vagy metszőollóval, kímélve a növény ágait, és természetesen, hagyjunk minden növényen elegendő virágot a termésképződéshez! Érdemes figyelni, és járni a természetet a melegedő tavaszi napokon, mivel a manapság jellemző gyors és nagyobb tavaszi felmelegedés hatására gyorsan elvirágzik.

A begyűjtött galagonya virágos hajtásvéget szellős, félárnyékos helyen kiterítve szárítsuk. Száradási aránya kb. 5:1, azaz ötöde lesz a száraz drog a frissen szedettnek.

A galagonya termését nyár végén, ősz elején gyűjthetjük, száraz, napos időben. A termés akkor gyűjthető, amikor már bepirosodott, de még nem puhult meg, azaz termésgyűjtéshez is figyeljük, és ne szalasszuk el a megfelelő időpontot. Virágonként egy termés fejlődik a növényen, így termése jellemzően bő, és ettől is olyan gyönyörűen izzó vörös színű a növény kora ősztől. Száradási aránya kb. 2-3-:1.

galagonya-vadon-novo-gyogynovenyek-tinktura-gyogytea-virgos-hajtasveg-recept-gyogyito-viragok-termeszetgyogyasz-fitoterapeuta-XI-kerulet-ujbuda-3

A galagonya hatása

A galagonya a szívünk gyógynövénye, enyhe hatású gyógynövény.

Gyógyteaként javasolt fogyasztani szívgyengeség, szívfájás, szapora szívverés, ideges eredetű szívpanaszok, szív eredetű vagy fizikai terhelésre fellépő légzési panaszok, és magas vérnyomás kezelésére. Mivel az ereket is tisztítja, cukorbetegek is fogyaszthatják érrendszerük karbantartása érdekében.

A galagonya:

  • fokozza a szívösszehúzódás erejét
  • megelőzi a szívritmus zavarokat
  • csökkenti a szívidegességet, a szívfájdalmat
  • javítja a koszorúerek keringését
  • csökkenti a magas vérnyomást
  • általánosan javítja az erek állapotát a vérzsírok szintjének csökkentésén keresztül.

A virágos hajtásvégek hatóanyagai a flavonoidok és procianidinek. A termések triterpéneket (urzolsav, krategolsav) és kisebb mennyiségben flavonoidokat, prociandineket tartalmaznak. A galagonya terápiás hatása lassan, 6 héten keresztül alakul ki, ám hosszú távon is biztonságosan alkalmazható gyógynövény.

Kipróbálnád a galagonya jótékony hatását?

Alább találsz recepteket, vagy várlak fitoterápia

konzultációmon!

galagonya-vadon-novo-gyogynovenyek-tinktura-gyogytea-virgos-hajtasveg-recept-gyogyito-viragok-termeszetgyogyasz-fitoterapeuta-XI-kerulet-ujbuda2

Galagonya gyógytea recept

  • 2-3g (1 teáskanál) szárított virágos hajtásvéget forrázzunk le 2,5 dl vízzel.
  • Hagyjuk ázni 10 percig, majd leszűrés után kortyoljuk el.
  • Napi adagja 2×1 csésze tea, ha megelőzés céljából fogyasztjuk, akkor heti 1-2 alkalommal egy-egy csésze tea.

Galagonya tinktúra recept

  • A galagonya tinktúrát a már piros, de még nem megpuhult termésekből készítjük.
  • A leszedett terméseket alaposan megmossuk, és szitán vagy kiterítve szárítjuk.
  • Száradást követően, fólia alatt sodrófával összezúzzuk úgy, hogy a magokat ne törjük fel.
  • Egy üveg vagy porcelán edénybe kanalazzuk az összezúzott terméseket az edény 1/5 részéig, majd felöntjük vodkával vagy gyógyszertárban kapható alkohollal (4/5 rész).
  • Ezt a folyadékot két héten keresztül lezárva, szobahőmérsékleten és napfénytől védve állni hagyjuk, majd finom szűrőn leszűrjük, és sötét, jól záródó cseppentős üvegcsékbe töltjük.
  • Napi adagja 3×20 csepp, átlagos felnőtt esetében.

A galagonya termését ezen kívül lekvárnak is be szokták főzni, nagyon jótékony hatású a szívre ilyen formában is. Hosszú távon biztonságosan alkalmazható akár krónikus szív- érrendszeri betegek kiegészítő kezeléseként, akár cukorbetegek érhálózatának kiegészítő védelmére, nem gyülemlik fel a szervezetben.

A vadon növő gyógynövények gyűjtésével kapcsolatos tudnivalókról a Gyógyító virágok blog korábbi cikkében írtam: Kora tavasszal fogyasszunk vadon termő gyógynövényeket, vegyétek figyelembe az abban írtakat is a gyűjtéskor!

Ha szeretnél személyre szabott gyógytea keveréket, várlak a fitoterápia konzultációmon.

error: Content is protected !!